Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa
Wypracowana pozycja rynkowa w znacznej mierze zależy od charakterystycznego, indywidualnego dla każdego przedsiębiorcy sposobu działania na rynku. Dotyczy to nie tylko nowatorskiego, pożądanego na rynku rozwiązania, ale także kontaktów z kontrahentami czy nawet stosowanych marż. Informacje te składają się na tajemnicę przedsiębiorstwa, która może interesować nie tylko znaną już konkurencję, ale także np. byłych pracowników zainteresowanych utworzeniem konkurencyjnego biznesu.
Naszych Klientów chronimy przed skutkami takich działań, jak przekazywanie, ujawnianie czy wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, a także dochodzimy w ich imieniu roszczeń powstałych w wyniku takich działań. Wśród informacji, które pomagamy chronić można wyróżnić:
- tajemnicę handlową lub organizacyjną np. listy klientów, warunki kontraktów, kalkulację cenową czy strategię marketingową,
- tajemnicę przemysłową: prawa własności intelektualnej, know-how, etc.
Zawierając odpowiednio przygotowane umowy można zabezpieczyć wartościowe informacje – zarówno w kontaktach z kontrahentami, jak i własnymi pracownikami. Takim narzędziem może być m.in. umowa o zachowaniu poufności – NDA. Nie istnieje jednak uniwersalna umowa o zachowaniu poufności. Uwzględnić należy różne czynniki, w szczególności to, z kim będzie zawierana (inny ma zakres umowa z pracownikiem, inny ze zleceniobiorcą a jeszcze inny z przedsiębiorcą), na jaki okres, jakie informacje mają być chronione etc. Umowa musi też określać sposób wykorzystania informacji, w zależności od zamierzonego celu. Ostatecznie umowa może zawierać kary umowne, aby uprościć dochodzenie ewentualnych roszczeń. Pomagamy przygotować odpowiednie dokumenty uwzględniające faktyczne interesy naszych klientów.
Należy też pamiętać, iż ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa, poza wymiarem formalnym sprowadzającym się do zawierania odpowiednich umów, musi uwzględniać także komponent faktyczny, czyli środki bezpieczeństwa podejmowane przez przedsiębiorcę dla ochrony informacji.
Tajemnica przedsiębiorstwa – najcenniejsze aktywo przedsiębiorcy.
Co robimy w ramach usługi?
- Pomagamy określić elementy stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa,
- Przygotowujemy NDA dopasowane do konkretnych potrzeb,
- Reprezentujemy Klientów w sprawach dotyczących naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa.
Kontakt:
Skontaktuj się ze mną
Eksperci:
Paweł Tański
radca prawny / partner zarządzający
dr Bartosz Dąbrowski
radca prawny / partner zarządzający / doradca restrukturyzacyjny / mediator sądowy
dr Zbigniew Olech
radca prawny / partner zarządzający
Klaudia Jakubowska
radca prawny
Katarzyna Jankowska
radca prawny / inspektor ochrony danych
Agata Zimnicka
radca prawny
Katarzyna Kurkierewicz
radca prawny
Przemysław Ślozowski
adwokat
Skontaktuj się z nami
SDO Legal Dąbrowski Olech Tański Myślicki Spółka Partnerska Radców Prawnych i Adwokatów
ul. Narutowicza 12 (I piętro)
70-240 Szczecin
ul. ppor. E. Łopuskiego 23 pok. 205
78-100 Kołobrzeg