6 kwietnia 2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia czeka na podpis Prezydenta
W Parlamencie zakończyły się już prace legislacyjne nad ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Po miesiącach analiz, uzgodnień i poprawek ustawa trafiła do podpisu Prezydenta. Jeżeli ustawa zostanie podpisana, nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jakie najważniejsze zmiany przewiduje ustawa?
Wyższy zasiłek dla bezrobotnych
Bezrobotni, którzy posiadają okres uprawniający do zasiłku wynoszący mniej niż 5 lat, będą otrzymywały zasiłek w wysokości 100 proc. Dotychczas było to 80%.
Bon na zasiedlenie
Bezrobotny będzie mógł otrzymać bon w wysokości określonej w umowie z PUP (nie wyższej jednak niż 200 % przeciętnego wynagrodzenia za pracę), w związku z zamiarem podjęcia zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z zamiarem podjęcia aktywności zawodowej, wynosi co najmniej 80 km lub łączny najkrótszy czas dotarcia do tej miejscowości i powrotu do dotychczasowego miejsca zamieszkania przekracza 3 godziny dziennie. Środki Funduszu Pracy przyznane w ramach bonu na zasiedlenie bezrobotny będzie musiał przeznaczyć na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia, wykonywaniem innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Mniej barier urzędowych
Zniesione zostanie powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Bezrobotny będzie mógł się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy, na terenie którego właściwości ma miejsce zamieszkania.
Program staż plus
Zastąpi on przygotowanie zawodowe dorosłych i będzie polegał na ułatwieniu nabywania w ramach stażu nie tylko umiejętności, ale także kwalifikacji zawodowych, premiowanych wypłatą dodatku do stypendium dla stażysty oraz premii dla pracodawcy.
Pożyczka edukacyjna
W wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jej środki będą mogły być wykorzystane na opłacenie np. kosztów szkolenia, studiów podyplomowych, uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności oraz na kontynuację nauki w formach szkolnych. Po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków będzie możliwość częściowego umorzenia pożyczki (20%).
Zrezygnowano jednak z możliwości bezpośredniego finansowania bezrobotnemu studiów podyplomowych przez urząd pracy (stworzono możliwość udzielenia pożyczki, a także przyznania bonu na kształcenie ustawiczne na ten cel), przyjmując za zasadę udzielanie pomocy na podnoszenie kwalifikacji przede wszystkim osobom o niższych kwalifikacjach (osoby z wykształceniem wyższym łatwiej odnajdują się na rynku pracy).
Dofinansowanie dozatrudnienia osób 50+
Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie:
- bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny,
- poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest, by dany pracownik nie był zatrudniony lub nie wykonywał innej pracy zarobkowej u danego pracodawcy bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy.
Wsparcie zatrudnienia osób w trudnej sytuacji rodzinnej
W ramach programu „Za życiem” rozszerzono wsparcie dla poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy będą mogli korzystać ze wszystkich form wsparcia na takich samach zasadach jak osoby bezrobotne.
W przypadku bezrobotnych, poszukujących pracy niezatrudnionych i niewykonujących innej pracy zarobkowej, opiekunów osób niepełnosprawnych zachowano na takich samych zasadach jak obecnie możliwość refundacji pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres do 6 miesięcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne te osoby. Przewidziano jednak obowiązek utrzymania w zatrudnieniu bezrobotnego przez okres połowy okresu refundacyjnego po zakończeniu refundacji pod rygorem zwrotu pomocy.
W zakresie refundacji bezrobotnemu kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną zachowano w zasadzie wszystkie dotychczasowe przepisy. Dodatkowo wydłużono możliwość refundacji kosztów opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym do ukończenia przez nie 18 lat.
Zobacz również

6 kwietnia 2025